Pilottu, topraksız tarıma başladı

Daha önce yolcu uçağı pilotu olarak çalışan Kadrican Pehlivan 2021 yılında Muğla’nın Seydikemer ilçesinde 4,5 dönüm serada topraksız tarım yöntemiyle çilek yetiştirmeye başladı. 

Ürün kalitesi ve talepten memnun kalan Pehlivan, serasını farklı mahallelerde 26 dönüme çıkardı ve 5 farklı türde çilek yetiştirdi. 

Seralarında ağırlıklı olarak kadınlara iş imkanı sunan Pehlivan, yetiştirdiği ürünleri iç piyasanın yanında ihracatçı firma aracılığıyla Kazakistan, Rusya, Dubai, Malezya ve Singapur’a gönderiyor. 

Pehlivan, son dönemde ağırlıklı olarak Malezya ve Singapur’a ürün yolladığını, iç pazara da zincir marketler, pazarcılar olmak üzere hemen her gün ürün verdiklerini söyledi. 

Seralarında 5 farklı sertifikalı çilek üretildiğini anlatan Pehlivan, “Hepsi değişik tatlarda ve alıcıları farklı. Şu anda günümüzde en iyi yöntem topraksız tarımla üretim. Ürünlerin kalitesi de çok iyi. Dünya çapında marketlerle yarışmak için bu şart. 10 dönümden 10 dönümlük ürün alırsınız ama bu alanda yapılan topraksız tarım sistemiyle ürün miktarı daha fazla oluyor. Piyasayı çok güzel besleyebiliyorsunuz” dedi. 

“İÇ PİYASADA TALEP ÇOK”

10’u sürekli, 30’u sezonluk 40 kişiye istihdam sağlayan Pehlivan, seralarda çalışanların ağırlıklı olarak bölgede yaşayan kadınlardan oluştuğunu dile getirdi. 

Bu sene iç piyasada çileğe çok talep olduğunu belirten Pehlivan, “Yurt dışına yıllık 30-50 ton arasında ürün gönderiyoruz. İç piyasada talep çok olunca iç piyasayı beslemek daha kolayımıza geliyor. Şu anda çilek satışımızda yurt içi, yurt dışından daha güzel” ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir